Günümüzde insanlar vakitlerinin büyük kısımlarını internet ortamında geçiriyorlar. İnternet üzerinde vakit geçiren insanlari, Webmaster olarak adlandırılan insanlar tarafından geliştirilen sitelerde vakit geçiriyorlar.
Webmaster kime denir, sorusu insanların kafasını oldukça karıştırsa da kolaylıkla özetlenebiliyor. Webmaster kelimesi, Türkçemizde ağ yöneticisi anlamına geliyor ve webmaster olarak adlandırılmakta olan kişiler, web sitelerini kullanıcıların kullanımını kolaylaştırmak için geliştiriyorlar.
Webmaster, bazı kişilere göre ise web sitesi yapan ve bu işlerle uğraşan kişilere deniliyor. Para kazanmadan bu işlemlerin yapıldığı durumlarda bu kişilere webservant deniliyor ve ortada bir kazanç varsa bu kişilere webmaster deniliyor. Küçük çaplı web sitelerinde genel olarak bakıldığında, webmaster olarak görev yapan kişiler site sahipleridir; fakat büyük çaplı sitelerde webmaster adıyla görev alan kişiler bir çeşit koordinatör olarak karşımıza çıkıyor.
Webmaster olarak tam zamanlı çalışan kişiler olduğu için webmaster unvanı bir meslek olarak kabul ediliyor. Webmaster adı altında görevini sürdürmekte olan kişiler yazılım, animasyon, grafik ve sunucu gibi görevlerde uzman olan kişilerce oluşturulmuş ekiplerde kendilerine kolayca yer bulabiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here