İnternet ortamı ile yeni tanışan birbirinden farklı terimlerle karşılaşıyorlar. Bu terimleri arasında kişiye en farklı gelenler arasında webmaster terimi yer alıyor. İngilizce bilgisi olan kişiler webmaster terimini Türkçe’mize çevirerek internet ustası olduğunu söylüyorlar.
Fakat bu yeterli olmuyor. İnsanlar, Webmaster neler yapar, sorusunun cevabını merak ediyorlar. Uzmanlar tarafından verilen cevaplara meraklı kişiler tarafından internet üzerinden birkaç tıklama ile ulaşılabiliyor.
Konu ufak ufak özetlendiğinde web sitesine yapan veya geliştiren kişiler bu işten para kazandıkları sürece webmaster olarak adlandırılıyorlar. Webmaster olarak çalışan kişiler, yapılmamış bir işi başardıklarında, örneğin herkes tarafından beğenilecek dünyaca ünlü bir web sitesi yaptıklarında bir anda hayal edilemeyecek kadar fazla para kazanabiliyor.
Fakat bazı durumlarda işler rayında gitmiyor ve bütün emekler boşa gidebiliyor. Sitenin en çok programlama kısmı ile uğraşan, webmaster olarak görev alan kişiler sitenin tasarım işlemlerine genel olarak karışmıyorlar, site tasarımını web tasarımcıları yapıyorlar.

Webmaster olarak kullanıcılara hizmet sunan kişiler, site içerikleriyle ilgilenmiyorlar, site içerikleri site yöneticisi tarafından ayarlanıyor ve kullanıcıların karşısına o şekilde çıkıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here