Muhtemelen proje sahipleri ve web yazılımcıların projeye başlarken “PHP mi ASP.net mi?” ilk aşamada karar veremediği ve sıkça sorulan sorulardan biri olsa gerek. Bugün sizlerle“Bunların farkı nedir?” sorusunu cevaplandıracağız. ASP.Net ile PHP programlama dillerini en ince ayrıntısına kadar sizlerle beraber masaya yatırıp eksilerini ve artılarını göz önüne alacağız.

Öncelikle PHP ile başlayalım. PHP öğrenilmesi pek zor olmayan ve işlevsellik bakımından üstün olan betik programlama dillerinden birisidir. PHP içerisinde HTML gömülü bir yapıya sahip olduğundan dolayı işlevsellik bakımından ASP.net’e göre daha iyi sayılabilir. ASP.net ise, PHP’ye göre daha çok kullanılan bir dildir. Visual Studio ile bağlantılı olarak kullanılmasından ve kullanım rahatlığından dolayı tercih sebebi olmaktadır.

PHP, tamamen ücretsiz açık kaynak kodlu geliştirilmeye açık bir programlama dili olmasına karşın, ASP.Net Visual Studio ile geliştirildiği için lisans gerektirmektedir. Bu da projemizin maliyetini ufak da olsa artırmaktadır. Bu konumda, küçük projeler için PHP tercih edilebilir.

PHP dilinin geliştirici kitlesinin yüksek olması nedeniyle daha güncel kalabilmekte, Ancak ASP.net’te geliştirici firmanın getirdiği güncellemeler ile ufak da olsa ilerlemektedir. Yani güncel kalabilme açısından PHP daha öndedir.

PHP, gündelik hayatta basit projeler ve daha anlaşılır basit yapısıyla güzel bir dil sayılır. Ayrıca internet üzerinde hatırı sayılır derecede yüksek bir geliştirici kitlesi olması sebebiyle kaynak açısından çok daha zengindir.

ASP.net kendine has güvenlik yapısı ve kuralları ile projemizin daha sistematik bir kod yapısı olmasını sağlamaktadır. Güvenlik açısından ASP.net bir adım önde sayılabilir.

Geliştirici ortamından bahsedecek olursak bu konuda ASP.net daha ağır basmaktadır. Kendine has geliştirme ortamı olan Visual Studio ile yazılması büyük artılar getirmektedir. Örneğin, PHP de yazdığınız bir projenin çalışıp çalışmadığını test etmeden fark edemezsiniz. Ancak ASP.net’te kodun yazıldığı sırada yanlış yazılması durumunda Visual Studio anlık olarak feedback  (geri bildirim) vererek sizi haberdar edip hatayı fark etmenizi sağlayacaktır. Ancak şu maliyet hesabı da göz önüne alınmalıdır; PHP dilini tamamen ücretsiz olan Notepad++ ile de yazabiliyorken, ASP.net’i ücretli lisanslı Visual Studio ile yazmak durumundasınız.

PHP dilinde veri tabanı ile bağlantı daha kolay ve başarılıdır. Birçok veri tabanı ile bağlantı yapabilir ve aradaki alışverişi performanslı bir şekilde gerçekleştirebilir. PHP, MySQL ile uyumlu olması sanki bütünleşik gibi çalışması nedeniyle web sunucularında PHP ve MySQL daha çok tercih edilmektedir.

TEILEN
Önceki İçerikGoogle Reklamlarının Avantajları
Sonraki İçerikcPanel
Alper ER
1996 yılında ilk kez bilgisayarın power tuşu ile başlayan maceram halen devam etmekte... Fen ve Matematik öğretmeniyim. Ayrıca robotik derslerine de girip çıktığım oluyor. Teknolojiyi severim. PHP vazgeçilmezim...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here