cPanel, Linux tabanlı sunucular içerisinde kullanılan görsel ve interaktif olarak işlemlerin yapılmasını sağlayan bir web hosting yönetim otomasyonudur. cPanel, sunucunun ana kontrolü için kullanıldığı gibi, reseller hosting ve alt seviye kullanıcıları için de web barındırma işlemini kolaylaştırmaktadır. cPanel’i kullanabilmek için lisans alınması gerekmektedir.

Linux sunucularda çalıştığı için Linux komut satırı kodlarını veya Bash/Shell programlama hakkında bilgiye sahip olmaya gerek yoktur. cPanel üzerinden sunucunuzun ayarlarını yapabilir ve yönetebilirsiniz. Web uygulaması olarak çalıştığı ve kod bilgisi gerektirmediğinden dolayı webmasterdan en alt seviyeye kadar her türlü insan kolaylıkla kullanabilmektedir. İçerisinde PHP, Apache, MySQL ve Perl programlama dilini desteklediği gibi, birçok mail protokolünü de desteklemektedir. cPanel harici eklentiler ile özelleştirilebilir ve geliştirilebilir.

cPanel’i kısaca anlatmak gerekirse, Örneğin elimizde masaüstü olmayan sadece terminalde siyah beyaz ekran olduğunu düşünelim. Bu bilgisayarın kullanımı kod bilgisi olmayan için zor olacaktır. Ancak masaüstü devreye girdiği anda işlemlerimizi daha kolay yapabiliyor hale geleceğiz. İşte cPanel’i sunucumuzun masaüstü gibi düşünebiliriz. Sunucumuzun kontrolünü rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

cPanel Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Cpanel’in günümüzdeki rakipleri Plesk, Direct Admin, Vdeck gibi web sunucu yönetim panelleri olduğu söylenebilir. Bunların içinde en çok tercih edilen cPaneldir. Yönetim ve kullanım kolaylığı nedeniyle birçok kişi Cpanel’i tercih etmektedir. Linux tabanlı sunucularla en güzel şekilde çalışan yönetim panelidir. Güncellemeleri alması ve kurulumu gayet kolay, stabil bir şekilde çalışmaktadır. Hız ve performans açısından diğer panellere oranla çok daha hızlı olduğu söylenebilir.

cPanel Nasıl Kullanılır?

cPanel’e erişim ve giriş;
cPanel’e erişim için 2 farklı yol vardır. İstediğiniz yoldan giriş yapabilirsiniz.
Birinci yol; Alan adınızın sonuna “:2082” ekleyerek cPanel’e erişebilirsiniz. Örnek olarak: alanadiniz.com:2082

Diğer yol ise; pek bilinmediği için kullanılmayan erişim türü olduğunu söyleyebiliriz. Alan adınızın sonuna “/cpanel” yazarak sanki hostingteki bir dizine ulaşıyormuş gibi giriş yapabilirsiniz. Örnek; alanadiniz.com/cpanel

Alan adı ekleme ve silme işlemi;

cPanel ana menüsünden “Alan Adları“ butonuna tıklıyoruz. Gelen sayfada Yeni alan adı bölümün ekleyeceğimiz alan adını giriyoruz. Bu alandan yeni ftp hesabı oluşturabilir veya hazır olan kullanıcıyı bu domaine bağlayabiliriz. Alan adının bağlanacağı Root dizinini (genelde public_html/yenialanadi şeklinde) ve şifremizi seçerek işlemi tamamlıyoruz. Oluşturulan dizine web sitenizin dosyalarını atarak kullanıma başlayabilirsiniz.

Mail hesabı açma;

cPanel ana menüsünden “Email Hesapları“ butonuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada email hesap adımızı yazıyoruz. Seçilen isim @domainadi.com şeklinde olacaktır. Örneğin, iletisim@alanadi.com. Şifremizi kurallara uygun belirleyip, mail kutusunun kotasını yazmamız gerekiyor. Eğer hosting’iniz sınırsız değil ise bu kotayı az vermek size yer tasarrufu sağlayacaktır. Burayı eksiksiz doldurduktan sonra Hesabı oluştur butonuna tıklayarak mail hesabını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Database (Veri Tabanı) oluşturmak;

cPanel üzerinden “Databases (Veritabanları)” menüsü altından “MySql Veritabanları” butonuna tıklıyoruz. Oluşturmak istediğimiz veri tabanının adını yazalım. Ancak unutulmamalıdır ki, yeni oluşturacağımız veri tabanının adı benzersiz yani diğerlerinin isminden farklı olmalıdır. İleri diyerek veritabanını oluşturalım. Sırada veritabanımıza kullanıcı oluşturma veya atama işlemi var. Buradan kullanıcı oluşturarak yeni veritabanıza bağlayabilir veya hali hazırda olan kullanıcıları direkt bağlayabiliriz. Veritabanının yönetimini eşleştirilen kullanıcılar yapabilmektedir.

Subdomain (Alt alan adı) oluşturmak;

“Alan Adları” menüsü altındaki “Alt alan adları” butonuna tıklayalım. Karşımıza çıkan sayfada yeni alt alan adını görelim ve yan kısımdan hangi ana domainin alt alan adı olacaksa onu seçelim. Örn, altdomain.domain.com. Oluştur dedikten sonra alan adınız başarıyla oluşturulacaktır.

Alan adı yönlendirmek;

Eğer alan adımızı farklı bir siteye kodlama kullanmadan sadece cPanel üzerinden yönlendirmek istiyorsak aşağıdaki adımları izleyebiliriz. cPanel’den “Alan Adları” butonuna tıklayalım. Gelen sayfanın alt kısmında hostinge eklenen alan adları görünecektir. Her bir alan adının yanında bulunan “Yönlendirme Ayarla” butonuna tıklayarak istediğiniz siteye yönlendirme yapabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikPHP mi ASP.net mi?
Sonraki İçerikPlesk Panel
Alper ER
1996 yılında ilk kez bilgisayarın power tuşu ile başlayan maceram halen devam etmekte... Fen ve Matematik öğretmeniyim. Ayrıca robotik derslerine de girip çıktığım oluyor. Teknolojiyi severim. PHP vazgeçilmezim...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here