Kontrol panelleri, sunucunuzu web üzerinden herhangi bir komut kodlarını bilmeye gerek duymadan, tüm özelliklerini kullanabilmenize olağan saylayan platformlarıdır. Web sitenizi nasıl yönettiğiniz ve arka planda yaptığınız tüm ayarlar web sitenizin performansını doğrudan etkilen faktörlerdir. Plesk kontrol panelinin doğru kullanılması bu nedenle çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere Plesk kontrol panelinin nasıl kullanılacağını, ayrıntılarını ve ne gibi avantajları olduğuna değineceğiz.

Plesk panelinde düşündüğünüzden çok daha fazla işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kurumsal e-postalarınızı kontrol edebilir, yanıtlayabilirsiniz. Çeşitli hazır yazılımları kurarak web sitenizi geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra web sitesinin yedeğini alabilir, hazır yedekten kurulum yapabilirsiniz.

Plesk panel 2000’li yıllarda geliştirilen hem Windows hem de Linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Plesk çoğunlukla Windows tabanlı web sunucuları için kullanılmakla beraber, Linux tabanlı web sunular ile de sorunsuz kullanılmaktadır. Eğer web siteniz Windows tabanlı olması gerekli ise plesk panel kullanılan sunucu seçmelisiniz.

Plesk Panelin Avantajları Nelerdir?

Plesk paneli, Cpanel’e göre görsel ara yüzü daha iyi ve kullanımı daha kolaydır.
Kullanıcı, Plesk panelde reseller ve hosting hesaplarının son tarihleri girerek süresi dolan hesapların otomatik kapanmasını, silinmesini veya askıya almasını sağlayabiliyor.
Plesk panelde her kullanıcıya (gerek mail gerek database kullanıcısına kadar) panel açılabilmektedir. Bu yönden ekip çalışmalarında farklı alanlara hitap eden çalışanlara yönelik plesk panel tercih sebebidir.

Plesk Paneli Nasıl Kullanılır?

Panele ulaşmak ve giriş;

www.siteadiniz.com:8443 veya sitenizin IP adresi http://1.1.1.1:8443 üzerinden plesk paneline kolaylıkla ulaşabilirsiniz. SSL bağlantısı için https://www.siteadiniz.com:8443 kullanabilirsiniz.

Domain ekleme silme işlemi;

Hosting paketinizin izin verdiği kadar domain ekleyebilir ve bunlara ayrı ayrı mail hesabı açabilirsiniz. Panele Domain eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
Home -> Setup -> Create New Domain

Eklediğimiz domaini plesk panelinden kaldırmak için;
Home -> [Domain] -> Delete
adımlarını takip ederek hostingten o alana ait dosyaları silebilirsiniz. Bu adımda sadece web dosyaları silinir. Datebase ve ilgili mail adresleri bu işlemden etkilenmez.

Eğer sunucudan ilgili domaine ait tüm verileri silmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. (DİKKAT, bu işlemler sonrası alan adına ait veri tabanları ve mail hesapları dahil tüm veriler silinecektir.)
Home -> [Domain] -> Remove Selected

Mail Hesabı Açma;

Plesk panel üzerinden Mail menüsünün altındaki Create Mail Account seçeneğini seçiyoruz. Seçtiğiniz isim ve şifre ile mailadresi@alanadiniz.com şeklinde mail adresi oluşturuyoruz. Daha sonra webmail.alanadiniz.com adresinden mail sunucunuza bağlanarak maillerinizi kontrol edebilirsiniz.

Database (Veri Tabanı) Oluşturma;

Veri tabanı oluşturmak için öncelikle plesk panel üzerinden Databases menüsüne geliyoruz. Buradan Add New Databese butonuna tıklayarak ilerliyoruz. Veri tabanı adresini girip OK butonuna tıklıyoruz. Add New Database User diyerek veritabanı kullanıcısı oluşturabilir veya hali hazırda olan kullanıcılardan birini seçebilirsiniz. Daha sonra veri tabanı adını ve şifreyi belirleyerek OK butonuna basıp işlemi tamamlıyoruz. Bu aşamadan sonra veritabanı kullanıma hazır durumda olacaktır.

Subdomain (Alt alan adı) Oluşturma;

Bu adımda Subdomainler menüsüne tıklıyoruz. Subdomain oluştur butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Physical (Fiziksel) Hosting seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Oluşturmak istediğiniz alan adının adını yazarak www seçeneğini seçiyoruz. Alt alan adını farklı bir ftp hesabından yönetmek isterseniz ftp kullanıcı adı ve şifresini bu alanda belirleyebilirsiniz. Tamam butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilir ve alt alan adını kullanmaya başlayabilirsiniz. Alt alan adının klasörüne public_html altından ulaşabilirsiniz. Bu klasörüne web dosyalarınızı atarak sitenizi yayına alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here