Nginx ve Apache, açık kaynak kodlu ve free (özgür) web programlarıdır.

Apache, 1996 yılında Apache Yazılım Vakfı tarafından geliştirilmeye başlanmakla birlikte günümüze kadar süregelen en popüler web sunucusudur. Birçok platform üzerinde çalışabilmektedir. Unix, Linux GNU, Mac OS X, Windows vb. işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Sürekli geliştirilerek belirli aralıklara yeni sürümleri dağıtılmaktadır.

Nginx, 2002 yılında Igor Sysoev tarafından geliştirilmiştir. Apache gibi birçok sisteminde çalışabilmektedir. BSD-like lisansı ile yayımlanmasıyla beraber özgür yazılım tabanlı programdır. Yapılan araştırmalar ve anketlere göre internet üzerindeki web sitelerinde en çok kullanılan ikinci web sunucusu konumundadır.

Nginx, performans açısından Apache’ye göre daha çok daha hızlıdır. Yapılan testlere göre %400 performans farkı olduğu ortaya çıkmıştır. Hem RAM hemde CPU kullanımında gözle görülür performans farkı vardır.

Kaynak açısından Apache server’ın faydalanabileceğiniz birçok kaynağı olmasıyla beraber belirli geliştirici kitlesine de ulaşmıştır. Nginx ise kaynak konusunda biraz yetersiz kalmaktadır.

Apache multithreading çalışırken, Nginx singlethreading çalışmaktadır. Yani apache her bir alan adı için ayrı prosesler oluştururken, Nginx ise tek proses üzerinden isteklere cevap vermektedir.

Web sitenizin ziyaretçisi çok fazla değil ancak yazılımsal yük fazla ise Apache kullanabilirsiniz. Ancak sitenizin ziyaretçi sayısı fazla olduğu gibi yazılımsal yük de fazla ise Nginx kullanmanız sitenizin performansına fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here